Strona oficjalna

Teatr w Klubie Bogucin

SMOK WAWELSKI


Legenda o Królu Kraku, księżniczce grającej w szachy, Smoku Żarłoku i bystrym chłopaku. Autor – Artur Szych i Dorota Sobaszkiewicz

Przedstawienie w swym charakterze nawiązuje do dawnego wędrownego teatru trubadurów, minstreli i rybałtów. Często opiewali oni ważne wydarzenia dla nie tylko lokalnych społeczności, stawali się ważnym ogniwem kultywującym pamięć o historii rodów i narodów.

Historia o Królu Kraku i Smoku Wawelskim – jest jedną z najstarszych polskich legend. Jej pierwszy zapis pochodzi z „Kroniki Polskiej” krakowskiego biskupa Wincentego Kadłubka pisanej w latach 1195 – 1205. Od roku 1597 w legendzie pojawia się wprowadzona przez wydawcę „Kroniki Świata Marcina Bielskiego” – Joachima Bielskiego postać Szewca Skuby, który swoim sprytem pokonał Smoka.

Legenda o Smoku Wawelskim wpisała się w nurt popularnych europejskich średniowiecznych historii o królach, królewnach, odważnych rycerzach, groźnych smokach i sprytnych młodzieńcach. Chętnie wykorzystywanym przez wędrownych trubadurów, a dalej przez twórców teatralnych. W teatrze Wierzbak Plus – Artur Szych, sięgnęliśmy do tej tradycji.

Inscenizacja Artur Szych
W spektaklu występują Aleksandra Grabowska – Szych i Artur Szych.
Tekst – Artur Szych i Dorota Sobaszkiewicz.
Scenografia – Artur Szych
Lalki – Artur Szych
Opracowanie muzyczne – Artur Szych
Kostium smoka – pracownia artystyczna Agnieszki Gierach
Spektakl dla widzów od czterech lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *