Strona oficjalna

Kalendarium

2012

15 października 2012 roku otwarto w Bogucinie kompleks boisk sportowych, tzw. Orlik. Poniżej informacja z portalu epoznan.pl.
epoznan.pl_logo
Zakończyła się budowa zespołu boisk sportowych w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012” w Bogucinie, która kosztowała 1,1 mln zł.

Zespół boisk sportowych przy ul. Wrzosowej w Bogucinie to już trzeci taki obiekt w Gminie Swarzędz. Za 1,1 mln zł powstało boisko ze sztucznej trawy do piłki nożnej oraz boisko wielofunkcyjne do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz z budynkiem zaplecza. Obok powstał utwardzony parking, a cały teren jest oświetlony.

Jako pierwszy obiekt sprawdził legendarny piłkarz Piotr Reiss. Oddał strzał na bramkę, której bronił Piotr Mowlik. Na 2012 rok planowana jest budowa kolejnego „Orlika” w Gminie Swarzędz, który powstać ma w Zalasewie.
epoznan.pl_Bogucin_orlik_kort_tenisowy_otwarcie
Autor zdjęcia: Maciej Woliński portal epoznan.pl.

1988

W nocy z 24 na 25 lipca 1988r. napadnięto i okradziono Eugeniusza Makowieckiego, mieszkańca Bogucina, właściciela wielu hektarów szklarni. O tym zdarzeniu TVP wyemitowała w 2005r. film dokumentalny w serii Wielkie napady PRL-u – Napad w Bogucinie. Autorzy podają, że na dzień produkcji filmu (2005 rok) wartość skradzionych p. Makowieckiemu walorów wynosiła ok. 20000000 złotych (dwadzieścia milionów złotych).

1970

W latach 70-tych zaczął kursować do Bogucina poznański autobus MPK numer 73

W roku 1970 otwarto północną część kolejowej obwodnicy Poznania (linia kolejowa nr 395) łączącą posterunek odgałęźny Zieliniec z linią kolejową Poznań – Szczecin w Kiekrzu, budując m.in. estakadę nad doliną Warty.

linia_kolejowa_395_estakada_karolin_szeroki_kat
linia_kolejowa_395_estakada
Linia 395. Estakada nad doliną Warty
Fot. Sławomir Fedorowicz

linia_kolejowa_395_estakada_karolin
Linia 395. Estakada nad doliną Warty. W tle elektrociepłownia Karolin.

Linia ta wyznacza wschodnią granicę Bogucina osiedle. W założeniach budujących linia ta miała być i jest towarową obwodnicą Poznania, ponieważ kursują po niej pociągi towarowe ze Szczecina i Piły do stacji rozrządowej Poznań Franowo, omijając dworzec Poznań Główny. W rozkładzie 2008/09 kursował tą linią pociąg IC Chrobry. Jeździły także okazjonalne pociągi retro “Wokół Poznania”. Szczegóły i więcej zdjęć nt. tej linii.
PL_Linia_kolejowa_395

Lata 60-te

W latach 60-tych zaczął kursować do Bogucina poznański autobus MPK numer 70

1958-1959

Informacja wymagająca potwierdzenia. Zlikwidowano przystanek kolejowy Bogucin zlokalizowany na przedłużeniu dzisiejszej ul. Grzybowej. W zamian utworzono przystanek Ligowiec, aby ułatwić dotarcie do lotniska wielu odwiedzającym.

1253

Wieś Bogucin wymieniona jest na dokumencie lokacyjnym Poznania z 1253 roku wśród 17 wsi okalających miasto. Źródło: Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogucin_%28wojew%C3%B3dztwo_wielkopolskie%29

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *