Strona oficjalna

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: maksymalnie jak możemy utrudnimy Boguciniakom życie

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu kontynuuje swoje wielkie dzieło.
Lewoskręt przy pętli autobusowej i pod górkę uznaje za bezpieczniejszy niż lewoskręt w ul. Bałtycką.
Inżynier Łukasz Dondajewski mówi tym wprost: ktoś z Bogucina musi zginąć aby udowodnić nam, że się mylimy. Jest to poświęcenie, na które jestem gotów.

Przedstawiamy informację ze Stowarzyszenia “Nasz Bogucin”:

Szanowni Mieszkańcy

Dnia 3 marca odbyło się spotkanie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich w sprawie poprawy bezpieczeństwa przy wyjeździe z Bogucina na ul. Bałtycką. Na spotkaniu obecni byli: Dyrektor i przedstawiciele ZDM, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Grzegorz Taterka, przedstawiciele Gminy Swarzędz, przedstawiciele Stowarzyszenia „Nasz Bogucin”: Adam Borowczak i Anna Bednarska oraz sołtys Bogucina Patrycja Koralewska.

Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy informacje z ZDM o odstąpieniu od realizacji projektu postawienia znaku drogowego nakazującego jazdę w prawo i zauważeniu potrzeby powstania sygnalizacji świetlnej. W związku z powyższym na spotkanie szliśmy w celu uzgodnienia działań, w ramach których powinien być realizowany projekt montażu świateł drogowych przy wyjeździe z Bogucina na ulicę Bałtycką, ewentualnie w celu rozmów na temat finansowania tego projektu i jego terminie.

W trakcie spotkania Pan Grzegorz Taterka wyraził zainteresowanie powstaniem świateł drogowych oraz wyraził chęć współpracy z ZDM w ramach finansowania ewentualnego projektu.

Na spotkaniu zostaliśmy poinformowani, że wskutek interwencji policji w sprawie poprawienia bezpieczeństwa wyjazdu (ze względu na ostatnie kolizje i wypadki w tym miejscu), ZDM musi postawić znak nakazu jazdy w prawo – do czasu ewentualnej realizacji projektu postawienia świateł. Byliśmy również poinformowani, że ZDM może zamknąć całkowicie tę drogę wyjazdową z Bogucina – jeśli nie zostanie postawiony ww. znak.

Głównym argumentem, było stwierdzenie, że ani ZDM, ani policja nie wezmą na siebie odpowiedzialności, za śmiertelne wypadki na skrzyżowaniu, powstałe ze względu na niebezpieczny wyjazd i związane z nim częste kolizje.

ZDM wskazało też, że nakaz skrętu w prawo jednocześnie poprawi bezpieczeństwo w samej wsi, zwłaszcza na ul. Słocińskiego i Wrzosowej, gdyż samochodem “przestanie się opłacać” omijać zamknięty przejazd kolejowy na Bałtyckiej, bo przy wyjeździe kierowcy będą zmuszeni znakiem nakazu skręcić w prawo na dopiero co ominięty przejazd.

Jako Stowarzyszenie sprzeciwiliśmy się temu rozwiązaniu, prosząc ZDM o przedstawienie innych sposobów rozwiązania problemu, nie powodujących wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców Bogucina, do czasu montażu świateł drogowych.

Nasza Pani Prawnik wyśle pismo do ZDM z jasnym sprzeciwem w sprawie postawienia znaku nakazu jazdy w prawo oraz z naszymi propozycjami rozwiązania tego problemu.

Poniżej nasze propozycje, które przekazujemy do rozważenia:

– ustawienie świateł tymczasowych

– przeniesienie zielonej tablicy informacyjnej w dalsze miejsce, aby nie zasłaniała wyjazdu z Bogucina

– stworzenie dodatkowego pasa dla skręcających w prawo z kierunku Antoninka

– wprowadzenie ograniczenia prędkości do 50km/h i zamontowanie dwóch stacjonarnych radarów

– umieszczenie kilku lamp świetlnych po obu stronach

– stworzenie podobnego rozwiązania jak na wyjeździe z Bogucina na ulicę Gnieźnieńska oraz z Janikowa na Gnieźnieńską poprzez wydzielenie dodatkowego pasa ruchu dla skręcających w lewo jadących od Poznania łącznie z pasem “rozbiegowym” dla wyjeżdżających z Bogucina.

Oznakowaną migającymi światłem znakami wyspę po środku. Pozwoli to na bezpieczne włączenie się do ruchu, gdyż pojazd będzie miał do pokonania po dwa, a nie po 4 pasy ruchu

– synchronizacja świateł na skrzyżowaniu VW z momentami zamknięcia przejazdu kolejowego Gnieźnieńska/Bałtycka

– ustawienie lustra drogowego

Stawiając znak nakazu jazdy w prawo na ul. Bałtyckiej, ZDM przenosi niebezpieczeństwo wyjazdu ze wsi Bogucin w inne miejsce, a mianowicie na ulicę Gnieźnieńską (wyjazd przy pętli autobusowej). Wyjazd z tego miejsca jest równie niebezpieczny, zwłaszcza jeśli znak nakazu jazdy w prawo na ul. Bałtyckiej i brak możliwości skrętu w lewo, jadąc w kierunku Poznania, na skrzyżowaniu ul. Bałtyckiej z ul. Gnieźnieńską, zwiększy natężenie ruchu drogowego.

Kierowanie całego ruchu z Bogucina na skrzyżowanie równie kolizyjne tj. Bałtycka /Gnieźnieńska jest również niebezpieczne, co wyjazd z Bogucina na ul. Bałtycką. Każdy samochód kierujący się do Antoninka, (zwłaszcza samochody ciężarowe/dostawcze, które nie mają innej możliwości wyjazdu z Bogucina ze względu na ograniczenia przejazdu pod tunelem kolejowym dla samochodów ciężarowych, w kierunku ul. Gnieźnieńskiej) będzie musiał ze względu na nakaz jazdy w prawo, przejechać dwukrotnie przez przejazd kolejowy, aby zawrócić do Antoninka , co zwiększa natężenie ruchu i ryzyko wypadku.

W zawiązku z tym poprosimy ZDM o porównanie statystyk dotyczących wypadków , które miały miejsce na wyjeździe z Bogucina na ul. Bałtycką oraz na skrzyżowaniu ul. Bałtycka /Gnieźnieńska przy przejeździe kolejowym.

W naszej opinii znak drogowy nakazu jazdy w prawo na ul. Bałtyckiej nie rozwiąże problemu bezpieczeństwa ruchu drogowego przy wyjazdach ze wsi Bogucin zarówno na ul. Bałtycką, jak i na Gnieźnieńską.

Rozważamy również powiadomienie mediów, odpowiednich organów administracji, organizację protestu i blokady drogi, jeżeli nie dojdzie do porozumienia z ZDM.

Jednocześnie prosimy Was o wsparcie, m.in. w związku z ostatnio rozpowszechnianymi plotkami, że Stowarzyszenie jest winne projektowi ZDM nakazującemu jazdę w prawo na ul. Bałtycką, poprzez swoje działania.

W związku z powyższym przypominamy:

– sprawa świateł jest poruszana od 15 lat, a pisma w tej sprawie były wysyłane przez mieszkańców do policji, ZDM oraz Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. Sprawa była zawsze zamiatana pod dywan.

– my jako Stowarzyszenie nie chcieliśmy czekać, aż zginie kolejna osoba na tym skrzyżowaniu i szukamy możliwości rozwiązania problemu mieszkańców

– winnym obecnej sytuacji jest Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, który chce wprowadzić mało konstruktywne, lecz najłatwiejsze i najtańsze dla siebie rozwiązanie, a także Gmina Swarzędz, która znając problem, nie poczyniła żadnych starań, by w jakikolwiek sposób go rozwiązać.

Prosimy Was o wsparcie, a także o to, by nieprawdziwe opinie i obwinianie Stowarzyszenia było jasno negowane przez mieszkańców Bogucina. Jesteśmy mieszkańcami Bogucina i poświęcamy swój czas na poprawę naszego życia w tym miejscu Mimo małego wpływu na decyzje urzędników, nie ustajemy w działaniach, by nam wszystkim żyło się lepiej.

# # # # # # #

Z powodu usterki systemu komentarzy – komentarze poniżej nie są widoczne (dodał: Bogucin.pl).

2 Responses to Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: maksymalnie jak możemy utrudnimy Boguciniakom życie

  • Dokładnie od lat Bogucin jest traktowany po macOszemu tak przez gminę jak i przez miasto poznań.

  • Dzień dobry
    Najtańsze skuteczne rozwiązanie to synchronizacja świateł przy VW ze światłami na przejeździe kolejowym kiedy zapory są zamykane na przejazd pociągu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *