Strona oficjalna

Po raz pierwszy na poważnie: węzeł przesiadkowy w Bogucinie

Jak podaje Portal Swarzedzki.pl gmina stara się o przystanek kolejowy w Bogucinie, na modernizowanej Towarowej Obwodnicy Poznania.

To pierwszy tak istotny sygnał, że w sprawie może się coś wydarzyć. Oryginalny tekst jest pod adresem
https://www.swarzedzki.pl/2023/02/01/kolej-na-nowa-wies-i-bogucin.
Cytujemy najważniejsze dla nas fragmenty:

Kolej na Nową Wieś i Bogucin?

PKP PLK ponowiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej związanej z remontem towarowej obwodnicy Poznania. Dzięki tej inwestycji dla ruchu pasażerskiego przywrócony ma zostać niszczejący od wielu lat przystanek kolejowy na Nowej Wsi w Swarzędzu. Niewykluczone też, że przystanek kolejowy pojawi się też w rejonie Bogucina.

Bogucin też z węzłem i przystankiem?

Równolegle gmina stara się również o zorganizowanie jeszcze jednego przystanku na poznańskiej trasie kolejowej – w okolicach Bogucina. – Walczymy o to, żeby kolej ujęła budowę takiego przystanku w tym miejscu w swoim projekcie. Jest na to szansa i jeśli się uda, to łatwiej nam będzie wybudować w pobliżu węzeł przesiadkowy.
Dla nas początkiem projektowania węzła jest deklaracja kolei, że w danej lokalizacji będzie przystanek – mówi z kolei Mariusz Szrajbrowski, kierownik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Transportu w swarzędzkim magistracie. Przygotowanie dokumentacji to jednak dopiero początek inwestycji związanej z towarową obwodnicą stolicy Wielkopolski. W międzyczasie dodatkowo będą trwały – bardzo czasochłonne – procedury związane np. z wydaniem decyzji środowiskowych.
Dlatego też aktualnie nie wiadomo kiedy dokładnie ruszą prace związane z tym przedsięwzięciem, ani jak długo potrwają. Ich wartość została jednak oszacowana na prawie 2 mld zł, a czas w jakim cała inwestycja miałaby być gotowa szacuje się dzisiaj na 4 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *