Strona oficjalna

Las przy Bogucinie młodnieje

Jeden z naszych czytelników przysłał zdjęcia satelitarne lasu przy Bogucinie, na których zobaczył niepokojący postęp wyrębu. Rzeczywiście patrząc na zdjęcia chronologicznie, wyraźnie widać, jakby nasz las był przetrzebiany.

Rok 2001

satelita_las_bogucin_2001r

2009

satelita_las_bogucin_2009r

2012

satelita_las_bogucin_2012r

2013

satelita_las_bogucin_2013r

2015

satelita_las_bogucin_2015r

logo_lasy_państwowePrzedstawiamy informację Nadleśnictwa Babki w tej sprawie.

Wszystkie cięcia w drzewostanach pozostających w zarządzie Lasów Państwowych, zarówno rębne (polegające na usunięciu dojrzałych drzewostanów), jak i przedrębne (których głównym celem jest pielęgnacja i poprawa struktury lasu), wykonywane są na podstawie planu urządzenia lasu zatwierdzanego przez Ministra Środowiska.
Taki plan składa się z opisu lasu (tzw. opis taksacyjny) i projektu zadań (zabiegów) gospodarczych na okres 10 lat. Sporządzany jest on przez wykwalifikowany personel (http://www.buligl.pl/) i musi uwzględniać obowiązujące wytyczne z zakresu hodowli, ochrony i użytkowania lasu (http://www.lasy.gov.pl/publikacje/copy_of_gospodarka-lesna/), a przede wszystkim czynić zadość celom trwale zrównoważonej gospodarki leśnej zawartym w art. 7 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach.

Być może na pierwszy rzut oka na podstawie załączonych do Pana maila zdjęć nie widać tego trwałego aspektu gospodarki leśnej, jednak będąc na powierzchniach leśnych zauważyłby Pan, że każda wycięta powierzchnia jest odnawiana (tzn. są na niej sadzone młode sadzonki drzew leśnych) najpóźniej w ciągu 2 lat od wycinki. Oznacza to, że wycinka drzewostanów dojrzałych nie jest równoznaczna z końcem lasu (…), a jedynie kolejnym etapem życia.

Do końca obowiązującego Planu Urządzenia Lasu, tzn. do 2018 roku w tej części lasu, nazywanej przez nas kompleksem Antoninek, planowane jest wycięcie jeszcze 5 fragmentów, z czego 1 w bieżącym roku, 2 w 2017 i 2 w 2018. Wszystkie te powierzchnie zostaną na pewno zagospodarowane w wyżej opisany sposób, tzn. zostanie na nich posadzone kolejne pokolenie lasu.

Jeszcze raz dziękując za zainteresowanie gospodarką leśną, zapraszam do zapoznania się z całością aktualnie obowiązującego Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Babki, w którym zawarto wszystkie zadania planowane do końca 2018 roku http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_poznan/nadl_babki/plan_urzadzania_lasu/czesc_opisowa/

Wiele informacji o lasach,  w tym mapy umożliwiające przestrzenne zlokalizowanie treści z Planu Urządzania Lasu,  znajduje się w Banku Danych o Lasach http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/


Kasia Gomułkiewicz
Nadleśnictwo Babki
+48 662 658 331

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *