Strona oficjalna

Dobry komputer do pracy i nauki za jeszcze lepsze pieniądze

W wielu domach w ostatnich dniach jedni domownicy muszą uczyć się zdalnie a inni w tym samym czasie zdalnie pracować. I brakuje komputerów.

Może biorą Państwo pod uwagę kupno kolejnego komputera albo zmianę aktualnego na wydajniejszy. Przejrzałem oferty na Allegro pod kątem komputerów markowych, używanych.

Przyjąłem dwa kryteria: komputer musi być z najwyższej półki wydajnościowej, oferować parametry porównywalne do najnowocześniejszych.
I być możliwie tani.
Król jest tylko jeden: Dell 9010. W wersji z procesorem Intel i7-3770 to najlepszy wybór. Lub Dell 7010 z procesorem i7-3770. To prawie bliźniak, z odrobinę mniejszą możliwością rozbudowy.

  • Ma bardzo wydajny procesor główny.
  • Wersja z dyskiem SSD pozwoli komputerowi osiągnąć maksymalną wydajność.
  • 8 GB RAM wystarczy nawet do najtrudniejszych zadań.
  • Komputer ma szybkie USB 3 zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy.

Taki zestaw w obudowie typu Tower umożliwia łatwą rozbudowę. Przykładowo o kartę graficzną dla gracza. Można też dołożyć więcej pamięci RAM, lub dysk twardy o wielkiej pojemności.

Informacja dla graczy: można w tym Dellu zainstalować wydajne karty graficzne, lecz powinny być to karty krótkie. Można przyjąć że każda karta z pojedynczym wentylatorem będzie pasowała. Montaż bardzo długich kart graficznych umożliwia Dell 9020 z procesorem i7-4770 lub i7-4790 ale jest kilkaset złotych droższy.

W kwocie do 1100 zł jest już spory wybór ofert modelu 9010. Przykłady poniżej:

Czasami sprzedawcy komputerów używanych opisują ich wydajność słowami “do prac biurowych albo internetu wystarczy”. To nie dotyczy powyższego modelu. To maszyna z ogromną mocą obliczeniową. Gotowa na dalszą rozbudowę specjalistyczną: pod potrzeby graczy, projektantów CAD/CAM czy montujących wideo.

Można przyjąć że powyższy komputer jest o 20% mniej wydajny niż fabrycznie nowy z obrazka poniżej. Zużywa też więcej prądu, o kilkanaście wat czyli jedną silną lampkę LED.

Wojciech Pacyna, informatyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *