Strona oficjalna

Dobry komputer do pracy i nauki za jeszcze lepsze pieniądze

W wielu domach w ostatnich dniach sytuacja wygląda tak, że dzieci muszą uczyć się online a w tym samym czasie rodzice potrzebowaliby komputera do własnej pracy.

Może biorą Państwo pod uwagę kupno kolejnego komputera albo zmianę aktualnego na wydajniejszy. Przejrzałem oferty na Allegro pod kątem komputerów markowych, używanych.

Przyjąłem dwa kryteria: komputer musi być z najwyższej półki wydajnościowej, oferować parametry porównywalne do najnowocześniejszych.
I być możliwie tani.
Król jest tylko jeden: Dell 9010 w wersji z procesorem Intel i7-3770
(lub Dell 7010 z procesorem i7-3770. To prawie bliźniak, z odrobinę mniejszą możliwością rozbudowy).

  • Ma bezkompromisowo wydajny procesor główny.
  • Wersja z dyskiem SSD spowoduje, że zestaw maksymalnie skorzysta z powyższej mocy.
  • 8 GB RAM wystarczy do najtrudniejszych zadań.
  • Komputer ma szybkie USB 3 zarówno z przodu jak i z tyłu obudowy.

Taki zestaw w obudowie typu Tower umożliwia łatwą rozbudowę np. o kartę graficzną dla gracza, dołożenie więcej pamięci RAM, lub dysk twardy o wielkiej pojemności. Info dla graczy: można w tym Dellu zainstalować wydajne karty graficzne, lecz powinny być to karty krótkie. Można przyjąć że każda karta z pojedynczym wentylatorem będzie pasowała (montaż bardzo długich kart graficznych umożliwia Dell 9020 z procesorem i7-4770 ale jest kilkaset złotych droższy).

W kwocie do 1100 zł jest już spory wybór ofert modelu 9010. Przykłady poniżej:

Czasami sprzedawcy komputerów używanych opisują ich wydajność słowami „do prac biurowych albo internetu wystarczy”. To nie dotyczy powyższego modelu. To maszyna z ogromną mocą obliczeniową gotowa na dalszą rozbudowę specjalistyczną: pod potrzeby graczy, projektantów CAD/CAM czy montujących wideo.

Można przyjąć że powyższy komputer jest o 20% mniej wydajny niż fabrycznie nowy z obrazka poniżej. Zużywa też więcej prądu, o kilkanaście wat czyli jedną silną lampkę LED.

Wojciech Pacyna, informatyk

Dodaj komentarz